Asie Thajsko

Gastronomické putování po Thajsku

V roce 2017 se hned 7 thajských pokrmů objevilo na seznamu 50 nejlepších jídel na světě a tato země tak měla v žebříčku největší zastoupení ze všech zemí. Což znamená, že jsem se nemohla dočkat, až tu všechno ochutnám 😀

Thajská kuchyně je nesmírně bohatá a ani za téměř sedm týdnů v této zemi jsem nestihla všechno zkusit. Jejím tajemstvím je harmonie pěti chutí jako kyselost, sladkost, slanost, hořkost a pálivost, každopádně většina lidí říká, že pálivost převažuje. Využívají se tu nejrůznější hlavně čerstvé bylinky a koření a často také rybí omáčka, která zjemňuje chuť.

Není to tu jak v Itálii o pár ingrediencích, většina pokrmů jich potřebuje hned několik stejně jako promyšlenou zálivku. Často tu turisté absolvují kurz vaření, ale já jsem se tomu vyhnula. Pad Thai umím už několik let a na ostatní si spíše zajdu doma do restaurace. To vám raději upeču něco sladkého 😀

Nejčastěji se tu z koření využívá česnek, chilli, koriandr, galangal, šalotka, citronová tráva, pepř a listy mauricijské papedy (kaffir lime).

Thajsko je ohromná země, takže tu také narazíte na regionální speciality nebo dobroty různých menšin (na severu třeba barmské pokrmy, v Phuketu čínské pečivo). Čínská kuchyně obecně měla na tu thajskou velký vliv. Díky tomu jsou součástí mnoha jídel nudle, Číňané sem také přinesli využívání wok pánve.

Khao Soi je jídlo typické pro severní část země a je ovlivněné barmskou kuchyní. Ochutnala jsem jej v Chiang Mai a chutnalo mi díky vyvážené kombinaci curry i vynikajícím nudlím.

Rýže je tu základem podobně jak v dalších asijských zemích a Thajsko je jejím největším exportérem. Využívá se jak už příloha nejčastěji ke smaženým či grilovaným jídlům, tak jako součást sladkostí. Curry pokrmy jsou zde také oblíbené (ovlivněné indickou a perskou kuchyní), ty thajské jsou většinou obohacené kokosovým mlékem. Samozřejmě nemůžu opomenout mořské plody a ryby a místní ovoce a zeleninu, a tedy i vynikající saláty. No a to bych nebyla já, abych neudělala i průzkum nápojů a dezertů. Ty jsou většinou hodně sladké a často obsahují různé kombinace rýže, kokosového mléka a cukru.

Jídla se tu většinou jedla rukama stejně jako v Indii až do konce 19. stol, kdy se začala využívat vidlička a lžíce po tom, co se král Chulalongkorn vrátil z cesty po Evropě. Hůlky jsou tedy jen na konzumaci nudlových polévek.

Salát z trhu v Chiang Mai. Vůbec nevím, co vše tam bylo, ale paní z mnoha ingrediencí vykouzlila ohromnou dobrou.

Nejraději jsem v Thajsku jedla na ulici, tedy street food z malých pojízdných stánků nebo bister, které většinou připravují polévky, nudlové pokrmy nebo saláty.

Vyhlášená Mama Pooh’s Kitchen na ostrově Ko Pha Ngan. Občas je třeba zavřít oči a ignorovat to, jak kuchyň vypadá 😀

A jak vypadá moje hitparáda jídel thajské kuchyně?

Som Tum – papája salát

Tento ve většině případů pálivý salát pochází ze severního regionu Isaan a prý jej buď milujete nebo nenávidíte. Zajímalo by mě, kolikrát jsem jej měla já, protože jsem si ho zamilovala. Je svěží a určitě i děsně zdravý. Obsahuje česnek, chilli, fazolky, rajče a nastrouhanou syrovou papáju. Všechno se to protřepá se zálivkou a promíchá a je z toho delikatesa. Někde vám jej ještě posypou arašídy nebo přidají sušené krevety či kraba.

Tento salát jsem měla v restauraci Madam Yoo Hoo na Ko Lipe. Před vchodem seděla starší paní a opravdu křičela juu hůůů a tím lákala zákazníky 😀

Pad Thai

Když nevíte co by, dáte si Pad Thai. Anebo alespoň já jsem takto fungovala. Nejznámnější thajské jídlo obsahuje jako základ nudle, fazolové výhonky, cibuli a vejce a dle libosti i třeba kuřecí maso, krevety nebo tofu. To vše je ochuceno rybí omáčkou, česnekem nebo šalotkou, chilli, palmovým cukrem, sušenými krevetami, tamarindovou pastou. Vedle k tomu většinou dostanete ještě sušené chilli, cukr, limetku a arašídy na dotvoření. Zajímavá je story kolem Pad Thai. V éře hledání národní identity po revoluci v roce 1932 a přerodu na konstituční monarchii byla vyhlášena soutěž na národní nudlový pokrm a tento vyhrál.

Fotka nic moc, ale jedná se o moje úplně první Pad Thai v Thajsku, takže legendární moment. Takto zabalený ještě do omelety mi jej naservírovali ve food courtu v Siamu v Bangkoku.

Yam wun sen kung – pálivý nudlový salát s mořskými plody

Tento pekelně pálivý salát je jako jedno z mála jídel dietní, protože jsou v něm skleněné nudle, ale je i tak vynikající. Nudle společně se zeleninou a plody moře jsou ochucené kyselo-pálivou omáčkou a mátou a koriandrem.

V podniku Fahtara v Chiang Mai byl vynikající.

Stir-fry jídla

Z jídel stylu všechno smíchat a osmažit mi nejvíce chutnala kombinace maso se zázvorem a thajskou bazalkou, ale výborné je to i s přidáním např. kešu oříšků. Úplně nejlepší dobrotu, co jsem v Thajsku měla, byla právě tohoto stylu. V Phuketu jsem navštívila rodinnou restauraci Kopitiam by Wilai, která si uchovala tradiční podobu. Jako dekoraci tu najdete fotky starého Phuketu, dřevěný nábytek atd. K tomu všemu tu mají milou obsluhu a jako bonus pepřové sušenky 😀

V Phuketu s rybou, česnekem, chilli, zázvorem atd.

Curry

V Thajsku narazíte na několik druhů curry jídel. Phanaeng curry je růžové a jemné, můžete si ale dát i žluté nebo známé green curry – kaeng khiao wan. Když jsem jej měla poprvé, nedokázala jsem identifikovat, jaká zelenina v něm plave, vypadala totiž jako zelené rajče. Nakonec jsem se dozvěděla, že se jedná o thajský lilek. Ano, stravování může mít i edukativní rozměr 😀

Kromě curry (vlevo) mezi další oblíbená jídla patří různé smažené rýže nebo nudle.

Ovoce

Jsem závislá na ovoci, takže Thajsko byl pro mě ráj, a zamilovala jsem si tu papáju a mango. Ale chutnaly mi i syrové jak v salátu, tak jen tak namáčené do rybí omáčky, což bych nikdy netušila, že jsem schopná jako kombinaci pozřít. No a levná ovocná smoothies, koktejly a kokosová voda na každém rohu? No comment 😀

Banánové království na trhu v Phuketu.
Na trzích (tento v Ayutthaya) už narazíte na předkrájené ovoce. Takže už jen špejli k tomu a vzhůru do vitamínového ráje.
Nejlepší smoothie bar v Thajsku v Phuketu. Paní byla první člověk, co mi popřál k novému roku a zásadně odmítala do smoothies přidávat cukr, asi jako jediná v téhle zemi 😀

A co si dáme dalšího k pití?

Já jako milovník kávy jsem měla v Thajsku trochu problém. Zmlsaná po výborné vietnamské kávě jsem musela párkrát to, co mi jako kávu naservírovali, vyhodit. Jak jsem ale psala tady, i výjimky se naštěstí našly. Občas tu v Thajsku narazíte na tabule s nápisem REAL COFFEE, což je známka toho, že dostanete normální kávu a ne mix z pytlíku obsahující i cukr a sušené mléko.

Tohle bylo REAL kafe a ještě ke všemu selfieccino. Připravili mi jej na Phi Phi.
i já jsem jednou podlehla falešné kávě, ale alespoň to bylo stylově z bambusového hrnečku a se sušenkami. U jeskyně v Khao Sok národním parku holt mašinu neměli, ale vodu uvařili na ohni.
V menu kaváren tu kromě kávy nejčastěji najdete i thai tea nebo green tea. Skvělé jsou s ledem a trochou mléka. Samozřejmě by vám tady do toho nejraději ještě nacpali cukr a co nejvíc sladkého kondenzovaného mléka. Takto pěkně nám to ozdobili v Chiang Mai.
Řekněte barvu a v Thajsku vám podle toho připraví drink! Foto z marketu v Krabi.
Nejlépe to tu ale chutná z plážového baru z lehátka s výhledem na moře. Tento můžete navštívit na Ko Lipe.
Každý zná drink Mai Thai, často tu ale narazíte i na Pink lady. Limetkou jej ozdobili na Bamboo Bay na ostrově Ko Lanta.
A to bych nebyla z české kotliny, aniž bych neochutnala místní zlatavý mok. Chang je asi nejznámější značka a na jakémkoliv tržišti najdete trička s jeho logem. Natrefíte tu ale i na značky Singha nebo Leo, které prý připomíná evropská piva. Takhle jsem si pivo užívala poslední večer v Thajsku na pláži na ostrově Ko Lipe.

Sladkosti

Tohle je moje parketa a v Thajsku jsem si užívala jak nejrůznější sušenky, tak dezerty stejně jako dortíky nebo zmrzliny. Nejznámnějším sladkým jídlem v Thajsku je ale mango sticky rice, tedy mango, lepivá rýže, kokosové mléko. Občas je z toho i pastva pro oči, protože rýži obarvují nazeleno nebo namodro za použití rostlin.

Sladká výstava v Phuketu.
Dobrota ke snídani, sladká rýže s kokosovým krémem jménem kaya. K tomu nechybí thai tea. V některých hostelech to byla součást pohoštění.
Pečivový ráj v Phuketu, kde jsem si koupila mimo jiné i zelené bochánky obarvené nejspíše pandánem nebo matchou. Jako náplň se tu často využívají i fazole.
Tady u paní v Phuketu si můžete dát Lod Chong, zelené nudličky se sladkým kokosovým mlékem. Nudličky jsou z rýžové mouky a mouky z fazolek mungo, obarvené pandánem a vypadají jako červíci.
Vylepšená verze mango sticky rice v Bangkoku.
Palačinky tu najdete také na každém rohu a lze si vybrat nejrůznější varianty náplní. Jsou moc dobré a rozhodně ne bez použití oleje 😀

A kde to vše začíná?

Pravý asijský trh se musí zažít, tolik vůní a vjemů najednou! Fotky níže jsou z Phuketu, ale zážitkem je návštěva jakéhokoliv trhu.

Sušené rybičky, krevetky atd. voní široko daleko.
Tolik druhů salátů a zeleně!

Thajsko bylo gastro ráj, to jsem ale netušila, že jej může pokořit Malajsie. O tom ale zase někdy příště..

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *