Asie Malajsie

Malajsie jako gastronomický ráj Asie

V Malajsii si nemusíte kupovat žádné suvenýry, protože si zákonitě odvezete několik kilo navíc! Netušila jsem, jaké poklady místní kuchyně skrývá a do ochutnávání jsem se pustila s vervou (takže jsem si ten suvenýr odvezla taky). Stálo to ale za to, zkusila jsem tu tolik jídel a nápojů a občas i kombinací, nad kterými by se mi jinak dělalo asi nevolno.

Na zdejší kuchyni je unikátní to, že reflektuje multikulturalitu země, což znamená, že se tu nikdy nebudete nudit a můžete střídat nejčastěji čínskou, indickou a malajsijskou kuchyni. K tomu přidejte vliv Indonésie, Thajska, Bornea a špetku z Evropy, kterou sem dovezli kolonisté Holanďani, Portugalci a Britové, a máte z toho dle mého gastronomický ráj Asie.

Jedna z mých prvních zastávek tu byl Georgetown. Nemohla jsme si vybrat lépe, protože se považuje za kulinářské centrum země. Nejdřív se podíváme na ty nejzvláštnější věci, co jsme tu ochutnala a pak bude následovat moje hitparáda.

Nejdivnější pochoutky

Čínský koláček s kokosem a kuřetem

Zvenku to vypadá úplně nevinně, ale uvnitř objevíte kombinaci chicken floss (něco jako kuřecí vata), co je obalena do sladké hmoty tvořené kokosem a pandánem.

Ais Kacang a Cendol

Ais Kacang (vpravo) je gastronomický úlet a v překladu znamená fazolový led. Původně obsahoval jen na jemno nastrouhaný led s fazolemi, dnes se obohacuje sladkou kukuřicí, želé, kondenzovaným mlékem a bůhví čím ještě.  Cendol (nalevo) je taky specialitka, obsahuje zelené nudle z rýžové mouky, kokosové mléko a palmový cukr. V Georgetownu, kde jsem toto ochutnala, jsou na oba dezerty ohromné fronty 😀

Mc Flurry s fazolema

U nás si to ani snad nedovedeme představit, protože většinu luštěnin jíme na slano, nicméně v Asii se používají i pro přípravu dezertů. Nejčastější jsou to červené fazole a dodávají se do sladkých polévek, které se připravují s medem a cukrem nebo jako náplň do koláčků. V McDonalds v Malajsii je můžete ochutnat ve zmrzlině McFlurry.

TOP jídla

Nasi Lemak

Národním pokrmem Malajsie je Nasi Lemak, který se podává především na snídani. Základem je vynikající rýže, co je vařena s kokosovým mlékem a pandánem a pálivá omáčka sambal. Klasická verze obsahuje ještě vejce, ančovičky a arašídy. Vylepšené varianty obsahují i okurku, pečené kuře apod. Ani nevím, kolikrát jsem si to tu dala (většinou ale na oběd), vždy mě ale dostala typická vůně a chuť lahodné rýže. Servírování může být různé, ve vesnici Kuala Tahan v NP Taman Negara jídlo balí do papíru, říkala jsem tomu kouzelné balíčky, protože nevíte, co se v nich přesně skrývá.

Rojak

Moje druhá nejčastější specialita, vynikající Rojak. Slovo doslova znamená mix a jedná se o míchaný salát s ovocem a zeleninou. To ale není všechno, přidává se k tomu pálivá omáčka, arašídy a někdy i fazolové výhonky, sušené krevety, křupinky atd.

Tento zázrak z hawker centra v Melace obsahoval okurku, ananas, jablko, fazolové výhonky, nějaké křupky a pálivý dresink z krevetové pasty.

Popiah

Je populární čerstvá rolka v provincii Fujian v Číně, co se sem dostala s přistěhovalci. Náplně mohou být různé a balí se do slabé palačinky z pšeničné mouky.

Chicken Rice

Asi jako v Thajsku pad thai, tak když už jsem tu nevěděla, co si dát, zašla jsem na kuře s rýží. Jednoduché, ale moc dobré jídlo, která má několik variant. Kousky kuřete mohou být přelité sladkou omáčkou, mohou být pečené nebo jen tak připravené na páře. Rýže bývá také speciálně připravena a občas je k tomu podávána zelenina a pálivá omáčka. Také se můžete setkat s názvem Hainanese chicken rice podle čínských přistěhovalců z provincie Hainan a je to jeden z národních pokrmů Singapuru.

V hawker centre v Bangsar Katu u Georgetownu vyšla jedna porce asi na 22 Kč. Už se nedivím, proč na malajsijském poloostrově nemají někteří doma kuchyně.
Ve městě Ipoh mají místní variantu, kdy ke kuřeti servírují výhonky.

Tandoori kuře

Je kuře marinované v jogurtu a koření a pečené v tandooru, speciální peci. Společně s indickým chlebem naan a omáčkami je to ohromná dobrota.

Způsob servírování nevypadá úplně nejlépe, ale v podniku Restoran Kapitan v Georgetownu to fakt umějí. Vždy, když jsem tu jedla, bylo plno.

TOP sladkosti

Kuih

Kuih je typický malajsijský rýžový dezert, kam se jako příchuť dodává nastrouhaný kokos, kokosový krém, pandán a gula melaka (palmový cukr). Tyhle malé dobroty nesmějí chybět při žádné místní oslavě.

Čínské koláčky

Návštěva čínské pekárny byla vždy zážitek. Tolik druhů a náplní! Často tu kombinují sladké a slané náplně, takže z toho vznikne zajímavý gastronomický zážitek. Nicméně můžete tu narazit i na něco nám povědomého a to koláček se žloutkovou náplní podobný pastel de nata z Portugalska, co se sem dostal právě s kolonisty z této země.

Palačinky

V Malajsii mají tolik typů palačinek! Jen indické se připravují na několik způsobů. Já jsem k snídani milovala roti canai, kterou jsem si nejčastěji objednávala s banánem nebo jablkem a sýrem nebo medem. V indické restauraci v Kuala Lumpur mě ale pán, co seděl vedle, upozornil, že mi tam chybí proteiny a že si příště mám dát s vajíčkem 😀

Indické sladkosti

Mithai, jak se indické sladkosti nazývají, jsou připravoványv různých variantách a barvách a obsahují hodně koření, mléka a cukru. Mně nejvíce k srdci přirostla mrkvová halva.

Co si dáme k pití?

White coffee

Na tuto kávu narazíte v Malajsii všude a nejen i proto, že se tak jmenuje jeden řetězec kaváren. Poprvé se tato káva objevila ve městě Ipoh a připravuje se ze zrn, které byly pražené s margarínem. Při podávání se ještě přidává sladké kondenzované mléko. A zrna pro černou kávu se praží mimo jiné i s cukrem, takže jsem ji poprvé, co jsme si ji objednala, chtěla vrátit, protože byla sladká. V Gerogetownu jsem i objevila kávu, co se dokonce praží s máslem, cukrem, sezamovým semínkem a solí.

Bandung

Je adaptace drinku z Indie a obsahuje kondenzované mléko a sirup z růží. Prostě takový drink pro princezny.

Coconut shake

Jednoduše rozmixovaná kokosová dužina s kokosovou vodou a vanilkovou zmrzkou…uáááá.

Long black coffee

Americano známe, ne? Horkou vodou se zalije dvojité espresso nebo ristretto. Long black jde na to opačně, tedy do horké vody se nalije káva. S ledem je to ideální do horkého malajsijského podnebí. 

Co jsem ještě všechno ochutnala?

Bylo toho opravdu hodně 😀 Pro přehlednost jsem to rozdělila do skupin dle původu.

Z Malajsijské kuchyně mě nejvíce zaujalo jídlo ze severu khao jam (vlevo nahoře). Hodně zajímavě chutnala taky asam laksa (vpravo nahoře), což je kyselá rybí nudlová polévka, ve které třeba plave ale i ananas. Vpravo dole je carrot cake, který jsem pak ochutnala i v Singapuru. Vypadá to jako míchaná vajíčka, ale obsahuje kostky podušené bílé ředkve.

Indická kuchyně byla jednou z mých nejoblíbenějších (když už mě nebavily čínské nudle). A milovala jsem chodit do podniků v indických čtvrtích, kde jsem byla často za exota. Dokonce jsem si občas dávala i indickou snídani (vpravo nahoře) s kořeněným čajem s mlékem. Banana leaf rice je typický způsob servírování jídla v jižní Indii (vlevo dole). Vlevo nahoře zase knedlíčky idli s omáčkami a pod nimi jídlo z podniku ve městě Ipoh, kam mě vzaly holky z Německa, co jsem tam potkala. Jmenuje se to něco jako nasi gandža, servírováno to bylo trochu, ehm, neupraveně a byla jsme ráda, že to moje zažívání zvládlo 😀

Nudle na tisíc způsobů, s různými druhy sladkých i slaných omáček, to je čínská kuchyně v Malajsii. Koho už nebaví klasické chicken rice, může si jej objednat zapečené v hliněné misce (vlevo dole).

A kde se to odehrává?

Hawkers center

V Malajsii můžete nejlépe ochutnávat na ulici, od tzv. hawkers, což jsou prodejci jídla s pojízdným stánkem nebo z hawker centers. To jsou vlastně takové tržnice, které vznikly jako „hygieničtější“ verze pro prodej jídla. Najdete je i v Singaporu, Malaysia i Hong Kongu. Jídlo je čerstvé, připravené přímo před vámi a stojí pár korun.

Kopitiam

Pod tímto názvem se skrývá tradiční kavárna, co můžete navštívit v Malajsii, Signapuru, Borneu nebo Indonésii. Menu většinou obsahuje kávu, čaj a milo a jednoduchá jídla jako třeba toast s místní kokosovou pomazánkou kaya.

Take away

Kromě toho, že vám nudle zabalí do plastového pytlíku…

… tak vám do něj nalijou třeba i kafe 😀

Laura si hezky nese svoje take away kafe 😀

A když tu pěkně papáte…

…pojmenují po vás třeba i jedno jídlo 😀

1 thought on “Malajsie jako gastronomický ráj Asie”

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *