Evropa Portugalsko

Jeden den v Coimbře a utajená zákoutí tamější nejstarší portugalské univerzity

Po dvou dnech toulání se mezi vinicemi jako poutník s pěkně špinavýma nohama od prašných cest jsem dorazila do civilizace. A to hned do města s jednou z nejstarších univerzit na světě založené roku 1290. Takže upravit, šatičky a hurá do města. „Vy jste tu na Erasmu?“ Zeptal se mě číšník v kavárně Nicola při ranní kávě. Pravda to bohužel nebyla, ale díky atmosféře města a množství slavnostně oděných studentů, protože akorát ten den probíhaly imatrikulace, jsem se snadno do vysokoškolských let vrátila a na studentku jsem si zahrála.

Coimbra je historické město, jeden čas i byla hlavním městem Portugalska, takže zde naleznete zbytky opevnění, úzké a strmé uličky i významné kostely i kláštery.

ulicky
Graffiti jsou v Coimbře na každém rohu

ulicky

Když jsem si tak ale brouzdala jednou uličkou, zaujal mě otevřený vchod do budovy, která se ukázala byt katedrou psychologie. Její atmosféra mě naprosto pohltila, a tak jsem se rozhodla vzít prohlídku Coimbry z trochu jiného pohledu, a to jako opravdicky student a chtěla jsem zjistit, zda i ostatní fakulty budou tak krásné.

psycho
Asi pan profesor
psycho 2
Studuj u nás a budeš chytrý/á jak sova

Následně jsem zamířila na přírodovědeckou fakultu, u které se nachází i muzeum.

dvur

Průvodce o Coimbře zmiňovaly, že tu studenti nosí tradiční obleky, tak jsem byla zvědavá, zda nějaké uvidím. A je to tak, dokonce byly stejně jako ostatní aspekty Coimbry inspirací J. K. Rowling při psaní knih o Harrym Potterovi. Ta totiž několik let žila v nedalekém Portu.

studentka
Ha, mam ji!

No ale že zvědavost se úplně nevyplácí jsem zjistila, když jsem vesla do foyer jedné budovy u fakulty medicíny, říkám si hezký vchod, růžové zdi, v tom na mě vyjede vozík s rakvi. No, asi institut patologie, udělalo se mi trochu mdlo. Tak se jdu mrknout na tu medicínu a tady mají na recepci naložené různé části těla jako okurky. Takže mdlo podruhé.

Pak jsem dorazila na náměstíčko, které je centrem univerzity, a tady bylo pořádně rušno. Viděla jsem desítky studentů v oblecích a jak mi bylo později vysvětleno, nosí je jen studenti vyšších ročníku při slavnostních příležitostech.

Funguje to tak, že starší studenti musejí do akademického života prváky zasvětit. Takže pak vídáte skupiny složené ze starších v hábitech a prváků v normálním oblečení jak jdou po městě, při tom křičí, prváci plní různé úkoly a nechybí u toho alkohol. Pak jsem se dozvěděla, že to ale občas hraničí i s šikanou, že pár lidí při plnění úkolů i zemřelo a že většinou ti, co to organizují, bývají ti s nejhorším prospěchem. Prváci se toho ale většinou účastní, protože si chtějí najít na začátku studia kamarády a taky je to stmelí.

Zřejmě tajná porada před zasvěcováním prváků

V areálu stojí i socha zakladatele univerzity krále Dinise I. Zajímavé je, že univerzita ne vždy sídlila v Coimbře. Původně se nacházela v Lisabonu a sem byla přemístěna až později.

dinis

Katedra matematiky působila trochu, no, asi jako na matfyzu 😀

mat

mat

Stejně jako katedry chemie a fyziky.

technika

technika

Z architektonického hlediska mě zaujala filozofická fakulta.

letera

Pak už jsem šla navštívit historické budovy univerzity, které jsou zapsané na seznam UNESCO a kde sídlil i královský dvůr. Zde se platí vstupné, ale po tom, jak se mi líbilo na univerzitě v Bologni, jsem neváhala ani chvilku. Vstupné zahrnuje jednak královský palác, kapli sv. Michala, knihovnu Biblioteca Joanina a věděcké muzeum. Sály v paláci jsou nádherné, nejvíce na mě zapůsobil ten s obrazy portugalských králů, dřevěným stropem a kachličkovým obložením. Zde býval trůn, dnes se zde odehrávají ceremoniály a stále třeba i ústní PhD zkoušky. V kapli jsou zase umístěné velké barokní varhany. Ale když jsem vešla do honosní barokní knihovny, zůstala jsem stát s otevřenou pusou. Je zde 60 tisíc knih a jedná se o jednu z největších památek země. Nesmí se  tu fotit a aby knihy nebyly poškozené, uchovává se tu stálá teplota a vlhkost vzduchu.

uni
Nalevo univerzitní zvonice, uprostřed historické sály

uni

uni

K univerzitě se váže ještě jedna zajímavost, a to studentské republiky, co byly založeny jako koleje ve 14. století v oblasti Almedina. Měly být obydleny studenty po zaplacení nájmu, jehož částka byla stanovena komisí výslovně jmenovanou králem a složenou ze studentů a „dobrých mužů“ města. Dnes jsou právně uznány, stále dodržují hodnoty jako komunitní život, svrchovanost a demokracie a hrají důležitou roli v univerzitním životě. 

repu

repu

Navečer jsem se ještě zašla podívat do botanické zahrady. A cestou míjela obchod, kde se dají ty studentské hábity koupit, pro zajímavost jeden stojí 200 euro.

obchod
Prodávají se tu i nášivky jednotlivých oborů

jardim

jardim
Botanická zahrada patří k univerzitě a byla založena v 18. století

Coimbra je fajn město a já jsem za jeden den zvládla projít celé centrum. Pak už mě ale čekal oceán…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *