Austrálie

Turistkou v nejšťastnějším městě na světě Melbourne

Z Melbourne jsou doslova všichni na větvi a ódy na toto město při cestování kolem sebe uslyšíte pořád. Já jsem zaujatá, pro mě je Sydney australskou jedničkou, ale Melbourne jsem dala šanci a snažila jsem se to tu užívat, ačkoliv se můj pobyt v této báječné zemi blížil ke konci.

Hlavní město státu Victoria, které bylo založeno v roce 1835, neslo původně jméno Batmania dle jednoho ze zakladatelů Johna Batmana. Založení města ale nebylo úplně košer, Batman sem přijel z Tasmánie a s Aboriginci podepsal dohodu o pronájmu jejich půdy výměnou za věci jako nože nebo deky. Obchod to nebyl úplně výhodný a pravděpodobně Aboriginci znění dohody ani nerozuměli. V roce 1880 po místní zlaté horečce bylo nejbohatším městem na světě a v letech 1901-1927 bylo i hlavním městem Austrálie.

Melbourne a Sydney jsou ohromní rivalové. A i proto je nakonec hlavním městem země Canberra. V poslední době bylo Melbourne několikrát zvoleno městem, kde se dá nejlépe žít, k čemuž přispívá bohatá kulturní scéna, dostupné možnosti pro bydlení, sport, dobré jídlo. Také je hodně multikulti, žijí zde a v okolí lidé z 200 zemí, mluví se tu 260 jazyky a vyznávají 135 náboženství. Velké zastoupení tady mají italská, čínská, vietnamská, ale třeba i řecká komunita.

Melbourne je unikátní melting pot a kromě rozmanitosti obyvatelstva se mi tu líbila i pěkná architektura, street art a tradiční uličky a obchodní pasáže. Melbourne je prý totiž nejevropštější australské město, tak mi to tu zřejmě připomnělo evropské metropole.

Melbourne je kávovou velmocí, což musel uznat i mezinárodní řetězec Starbucks, co tu má jen 5 poboček. Najdete tu nejvíce kaváren na počet obyvatel a vymysleli tu flat white. A tak to vede k zamyšlení, vede množství zkonzumované kávy ke štěstí? 😀

Toulání po centru města

V Melbourne se dá celkem jednoduše procházet, ale fajn je i to, že jízdy tramvají jsou v centru zadarmo. Dokonce tu jezdí i stará tramvaj, která vás při jízdě upozorní na největší zajímavosti po trase.

Srdce města se dá najít na Federation Square, což je místo setkávání, umění a kultury. Sídlí tu informační centrum a hned vedle jsou i nádraží Flinders a muzea.

Flinders Street Station je vlakové nádraží, jehož design prý mělo mít nádraží v Bombaji. Architektonické plány vytvořené v Británii byly ale zaměněny, a tak má to melbournské nádraží východoindický vzhled.

Shrine of Remembrance je majestátní památník připomínající obyvatele Austrálie, co se zúčastnili válečných operací. Navržený byl veterány z 2. sv. války a zároveň architekty jménem Phillip Hudson and James Wardrop. Leží jen asi 15 minut pěšky od Federation Square a procházka vás nebude mrzet, budete mít odsud totiž dokonalý výhled na centrum města.

Státní knihovna byla založena už v roce 1854, což z ní dělá nejstarší australskou knihovnu. Kromě knih ale skrývá i historické fotografie nebo deníky.

Laneways jsou úzké uličky, o kterých v Melbourne hodně uslyšíte a ke kterým patří i street art. AC/DC Lane pojmenovaná po australské kapele je jednou z těch nejznámnějších. Sídlí tu i ikonický klub Cherry Bar, proti jehož zavření kvůli hluku se místní vzbouřili a složili se na kvalitnější soudsystem.

Arcades neboli obchodní pasáže jsou dalším specifikem Melbourne. Jsou krásně zdobené a mají evropský šarm. Nejznámějšími jsou Block, Cathedral a Royal Arcade.

Royal Arcade se datuje do roku 1870, což z ní dělá nejstarší v Melbourne i Austrálii.

Art Deco je tady na každém rohu podobně jako v celé Austrálii. Město expandovalo v 20. a 30. letech a právě Art Deco se tu stalo preferovaným stylem. Manchester Unity Building z roku 1932 je jednou z ikon té doby, kombinuje tento styl s neo gotikou a je inspirována budovou z Chicaga. Já se mrkla i dovnitř a objevila i stylové interiéry.

Tržnice

K Melbourne patří i tradiční trhy. Queen Victoria market z 19. století je největším na jižní polokouli, ale je už dost turistický. Mají tu jak dobroty, tak spoustu suvenýrů.

Já jsem se ale vydala hledat trochu autentičtější trh a našla jsem South Melbourne market. Je to komunitní trh, kde mají jak designové obchody, tak i jídlo.

Na trhu si evidentně vybere každý, tyto slečny zrovna diskutovaly, zda koupit růžové šaty s jednorožcem.

Great Ocean Road

Neboli velká oceánská cesta je jednou z nejvíce scénických na světě. Můžete zde obdivovat úchvatné pobřeží se známými pískovcovými útvary 12 Apostles, surfovat, zajít do deštného pralesa a pozorovat exotickou faunu a floru. Měří 243 km, vede z měst Torquay a Allansfort a je zapsaná na seznam australského národního bohatství. Vybudována byla v letech 1919-1932 a je věnována vojákům, co padli za 1. sv. války.

Nejjednodušší je z Melbourne absolvovat jednodenní výlet a nechat se tak svézt a o cestě vyprávět. Já jsem zvolila reverse tour, takže jsem jeli v opačném směru než většina ostatních mikrobusů. No a nejspíš za to, že jsem byla děsně hodná, jsem dostala konečně i vymodlený dárek a viděla jsem koaly!

Jedna z nejznámějších australských turistických atrakcí je nádherná, i když „apoštolů“ tu není 12, ale jen 8. Poslední se zřítil v roce 2005.
Loch Ard Gorge je místo, kde v roce 1878 ztroskotala loď po tříměsíční plavbě z Anglie do Melbourne. Z 55 pasažérů přežili jen 2.
Už od Bali vím, že nejlepší je sednout si hned vedle řidiče. Jednak máte nejlepší výhledy a zároveň i informace z první ruky. A jelikož jsme hodně zvědavá, alespoň mám komu pokládat svoje dotazy.
Ano, ta koule vysoko na stromě je koala 😀

St. Kilda

St. Kilda je přímořské předměstí vzdálené od Melbourne 6 km a najdete tu třeba tradiční trh, botanickou zahradu, nebo lunapark. Mě sem ale nejvíce lákali malí tučňáci, co se tu objevují při západu slunce na konci mola z roku 1853. Ten den byl zrovna můj poslední v Austrálii, povedl se přenádherný západ slunce a dokonce jsem i spolu s pár desítkami dalších zvědavců tučňáky viděla.

Po tomhle zážitku jsem už Austrálii dala goodbye, na shledanou a adiós a v noci nasedla na letadlo do Kuala Lumpur nazpět do Asie..

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *