lodka
Evropa Portugalsko

Nazaré, rybářská vesnice kde moře bouří a tradice žijí

more
Vlny v Nazaré mě ale uchvátily hned.

Můj první dojem z Nazaré nebyl nic moc. Při příjezdu jsem viděla jen prázdninové domy, takže jsem si říkala, že to bude klasická dovolenkové destinace. Naštěstí jsem si pak vzpomněla, co mě do rybářské vesnice u Atlantiku s přibližně 15 tisíci obyvateli tak lákalo. Byly to hlavně tradice, které se tady i přes rozvoj cestovního ruchu přirozeně udržují.

Na cestě jsem se spřátelila s Chorvatkou žijící v Dublinu, takže jsme si na pláži hned daly sangrii a můj pobyt tu tedy začal velmi příjemně (až na to spálení od sezení na slunci v plážovém baru v pravé poledne :D). Následně jsem naštěstí zjistila, že Nazaré skrývá také malé uličky v centru, ve kterých se procházejí místní dámy ve speciálních sukních a že místo má šarm a moc fajn pohodovou atmosféru.

sangria
Přivítaly nás perfektní počasí a sklenice sangrie 😀
ulicka
Úzké uličky bývají kolem poledne úplně prázdné.

A co že dělá Nazaré tak speciálním?

Sukně se sedmi vrstvami

Místní dámy tu hrdě nosí tradiční sukně se sedmi vrstvami. Jak jsem se dozvěděla, může to mít několik významů. Sedm je vln oceánu, sedm je také dnů v týdnu nebo barev duhy. Prakticky více vrstev také více chránilo před chladem.

sukne
Tyto paní byly moc milé a s ochotou zapózovaly. Řekla jsem jim, že jsou krásné a pak jsem zaslechla slovo simpatico, takže předpokládám, že to bylo na mě 😀
sukne
Tyto dámy už ze mě tak nadšené nebyly 😀

Rybaření a sušení ryb na slunci

Tvrdí se, že Nazaré je nejhezčí portugalskou rybářskou vesnicí. Dlouhá pláž, loďky na pobřeží a malý přístav tomu určitě nahrávají. Tradice sušení ryb je tu velmi stará a vznikla z potřeby uchovávat zásoby na nepříznivé časy a aby ryby mohly být prodávané na trzích v okolí. Přímo na pláži je stále k vidění živá ukázka procesu sušení, hned naproti pak stojí budova bývalé burzy ryb sloužící jaké malé muzeum, kde se o tradici lze dozvědět více. Rybářské muzeum se pak nachází také na kopci ve čtvrti Sítio.

ryby
Dřevěným rámům s nataženými sítěmi se říká paneiros.
ryby
Suší se tu sardinky, makrely, chobotnice atd.
ryby
Umění sušení ryb je ženská záležitost a předává se z generace na generaci.
Vedle paneiros stojí historické rybářské loďky.
pristav
Kolem páté odpoledne se vrací rybáři do přístavu.
ryby
Ryby lze samozřejmě koupit i na místní tržnici.

Ohromné vlny

Moře je divoké i na pláži v samotném Nazaré, nicméně ty nejvyšší vlny přicházejí na Praia do Norte, oblíbený surfový spot. Je to 1,5 km dlouhá pláž s dunami, kam ti nejznámnější světoví surfaři jezdí pokořit gigantické vlny, sami říkají, že nikde na světě tak velkým vlnám nemohou být blíže. Od října do února se tady objevují nejvyšší vlny na světě, mohou mít až 30 metrů, takže tu dochází ke světovým rekordům (video zde).

Na Praia do Norte se dostanete snadno. Stačí vyjet nahoru do části Sítio lanovkou a pak už se projít k pevnosti s majákem, odkud se vlny nejlépe pozorují, a přejít dolů na samotnou pláž.

nazare
Z části Sítio se odkrývá pohled na dolní část Nazaré, pláž a přístav.
praia
Praia do Norte od pevnosti.
praia
Pohled z pláže na pevnost.
vlny
Vlny sice neměly 30 metrů, ale i tak byly ohromující.

Západy slunce

Já sama za sebe přidám i to, že jsou zde krásné západy slunce. Pozorovala jsem je z městské pláže, slunce zapadalo hned u útesu a do růžova osvětlovalo pláž i domky, k tomu majestátní vlny a bouřící oceán a o zážitek bylo postaráno.

nazare
Místňáci se oceánu ani červené vlajky nebojí.
zapad
Romantika jako blázen 😀
zapad
A budiž růžovo.
zapad
Typické nazarské plážové stany.

Nazaré byla moje pohodová zastávka na cestě Portugalskem. Doufám, že tu tradice budou žít ještě dlouho, protože myslím, že to tu vzali za správný konec. Nedělají z toho Disneyland, ale spíše tak přirozeně a nenásilně je udržují.

1 thought on “Nazaré, rybářská vesnice kde moře bouří a tradice žijí”

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *