Evropa Polsko

Holky na polském tripu aneb pařba ve Wroclawi

ulice

Loni poprvé jsme v ČR měli velikonoční víkend delší o volný pátek, a tak jsme s holkama vyrazily do Wroclawi. Stala se z toho tradice, letos jsme byly v Budapešti a jsem zvědavá, kam si to namíříme příští rok. Tyto výlety bývají dost pohodové, nikam nespěcháme, nemusíme nutně vidět všechny památky a muzea, ale spíš nasáváme atmosféru města, bavíme se a objevujeme místní gastronomii.

Wroclaw leží nedaleko od polské jižní hranice a cesta z Prahy trvá přibližně čtyři a půl hodiny. Každopádně když si s sebou do busu vezmete pár lahví Processa, dá se to zvládnout.

Ve městě žije přes šest set tisíc obyvatel, což z něj dělá čtvrté největší polské město a hlavní město Slezska. Nejvýznamnější památky se nacházejí v centru a okolí. Centrum samo je menší, velmi kouzelné, čisté a klidné, takže vše jde jednoduše obejít pěšky. Historie Wroclawi sahá do 10. století, a ačkoliv bylo zničeno za 2. sv. války, je plné krásné architektury. Kromě toho sdílí historii s ČR, protože se říká, že město dostalo jméno podle českého panovníka Vratislava.

Celkem jsme tu strávily tři plné dny, ale jak by řekli v Ostravě, měly jsme to na párku, tak si myslím, že by se následující itinerář dal zvládnout i za kratší dobu.

Co jsme viděly

Rynek

Rynek znamená v polštině trh a ten ve Wroclawi je třetí největší v zemi. Je opravdu krásný, protože jej obklopují desítky barevných kupeckých domků. Stojí tu i gotická radnice, ve které dnes funguje městské muzeum.

radnice

Město jako na dlani z věže kostela sv. Alžběty

Do věže, která má více jak 90 metrů, je nutné vystoupat pěšky (což může být s kocovinou trochu problém), ale pohled na město z ptačí perspektivy za to stojí. Tento gotický kostel ze 14. století leží hned u hlavního náměstí a i interiér je historicky cenný.

kostel

Ostrov Tumski

Most Tumski vede přes Odru od tržnice na „katedrální“ ostrov, kde je mnoho církevních budov. Zde bylo město založeno a je to fajn místo na klidnou procházku a drink v kavárně.

Sky Tower

Další populární pohled na město se odkrývá z 49. patra budovy nazývané Sky Tower. Naštěstí se nahoru nemusí šlapat, protože je uvnitř super rychlý výtah. Prý se v budově dají i pronajímat apartmány, takže příště s holkama bydlíme tady. K budově přiléhá obchodní centrum, kam jsme se následně vydaly omrknout polské obchody a módu.

Hala Stulecia (Hala století)

Dnešní UNESCO památka byla otevřena v roce 1913 na stoleté výročí Bitvy u Lipska, kde byl poražen Napoleon Bonaparte. Tento multifunkční prostor leží jen pár zastávek tramvají od centra, nedaleko odsud staví i loď. Hala skrývá též Discovery centrum a nedaleko se nachází ZOO, ale na to naše mozky nebyly připraveny, a tak jsme se jen procházely pod pergolami, parkem Szczytnicki a nakoukly do japonských zahrad. Fontána stojící u haly je jedna z největších v Evropě, ale funguje jen sezónně.

Stovky malých chlapíků

Na každém rohu můžete narazit na sošku malého trpaslíka a jejich hledání nás všechny vrátilo do dětství. Dokonce existuje i web věnovaný tomuto roztomilému fenoménu.

Svit neonů

Velmi fotogenické místo leží v Ruské ulici, kde jsou domy posázeny sbírkou nejrůznějších reklamních neonů.

neony

24 hodinový květinový trh

Na Plac Solny se nachází krásný non stop květinový trh. A tak mě napadlo, zda jsou polští muži známí svoji galantností? Anebo je prostě jen zvyk dávání květin v Polsku silnější? Jedna z nás dokonce květiny z trhu dostala, akorát ne od Poláka, ale od Němce :D♥

Kde jsme relaxovaly

Jak lépe vyhnat kocovinu než zevlováním u vody? Nově upravená wroclawská náplavka u Odry je o dost klidnější než ta pražská, strávily jsme tu fajn odpoledne, jen jsme se slunily a povídaly.

naplavka

Klášterní zahrady Ossolineum plné květin leží nedaleko centra a našly jsme je úplnou náhodou.

Kde jsme prožívaly gastronomické zážitky

Charlotte Chleb i Wino

Bistro ve francouzském stylu se specializuje na čerstvé pečivo a leží ve zrekonstruovaném a stylové pasáži Pokoyhof, kde se nachází ještě několik dalších bister a barů.

Central Cafe

Toto populární moderní bistro nabízí především sladké i slané bagely. Bylo tu dost lidí, ale podařilo se nám najít volná místa a užít si skvělou snídani.

Konspira

Na naši první večeři ve městě jsme si chtěly dát něco tradičního. Restaurace Konspira byla ideálním místem, protože nabízí polskou kuchyni v zajímavém prostředí. Interiér je zdoben pozůstatky socialistické minulosti jako jsou dobové plakáty, politické komiksy nebo noviny. Samo místo se nazývá centrem vzdělávání o historii a je tu dokonce tajný pokoj, co vypadá jako typický polský apartmán z osmdesátých let.

Chatka Przy Jatkach

Tady jsme si daly jen pivo, ale nevadilo by nám tu i jíst, protože menu vypadalo dobře stejně jako interiér připomínající chalupu někde ve vesnici.

Kombinat

Tato spíše hospoda než restaurace leží na náměstí Plac Solny a její cihlové stěny dekorují plechové retro cedule a dotvářejí tak zajímavý industriální interiér. Měly jsme tu naše poslední jídlo ve Wroclawi, a tak jsme to ukončily stylově s pirožkami, pivem a vodkou.

kombinat

Kde jsme nocovaly

Na našich holčičích výletech nepotřebujeme nic ultra luxusního a zároveň víme, že sdílení velkého pokoje je fajn, a tak většinou volíme hostely nebo apartmány. Ve Wroclawi jsme bydlely v Moon Hostel v ulici Krupnicza, který nabízí jednoduché, ale čisté a klidné pokoje a má skvělou lokalitu blízko centra i párty míst.

Kde jsme protančily střevíce

Nejdříve jsme zamířily do Klubogaleria Neon Side, která nám ale přišla víc alternativní, ale pak jsme potkaly jednoho Itala, co nás vzal do klubu Mundo, což se ukázalo jako správná volba. Co skupina holek na výletě potřebuje víc než místo, kde hraje pop jako z Evropy 2 a kde se mohou vyřádit na tanečním parketě?

klub

Co jsme si přivezly domů

Vodka, vodka, vodka a pak bych zmínila ještě vodku. Polská vodka nám prostě chutná a nejvíce bychom doporučovaly značku Zubrowka.

zubrowka

tera

No ale aby to nebylo jen o alkoholu, tak kdykoliv jsem v Polsku, nakupuju produkty E. Wedel, což je nejstarší polská čokoládová značka. Nejrůznější čokolády a tyčinky lze koupit skoro ve všech obchodech, ale mají dokonce i vlastní obchody a kavárny Pijalnie Czekolady Wedel.

Kde jsem hledala informace a čerpala inspiraci

Wrocław Uncut se profiluje jako alternativní průvodce tím, co se děje ve městě. Kromě toho obsahuje i recenze restaurací, je psán v angličtině a má i stránku na Facebooku.

Oficiální turistický web zahrnuje standardní informace, které mohou pomoci při plánování výletu do města.

A co nechci minout, až přijedu příště?

Univerzita

Plánovala jsem, že bychom navštívily nádhernou aulu Leopoldium, což je nejreprezentativnější část staré univerzity, ale otevírací doba nám nebyla nakloněna. Nicméně jsme se alespoň procházely u univerzitních budov, které vypadají krásně i večer, když jsou pěkně nasvícené.

uni

WuWA

Z architektury mám nejraději tu moderní, a tak by se určitě cítila jako v ráji v tomto komplexu vil z konce dvacátých let, výsledku výstavy moderního bydlení, která mi připomíná pražskou čtvrť Babu.

Hala Targowa

V Praze nám chybí pořádná tradiční tržnice a tak kdykoliv jsem v zahraničí, snažím se nějakou navštívit a projít se mezi stánky plné ovoce, zeleniny a dalších dobrot. Tržnice ve Wroclawi je zároveň jednou z památek města, protože byla vybudována v letech 1905-1908.

Panorama Racławicka & Muzeum architektury

Architektonické muzeum stojí jen nedaleko od Panorama a je jediné muzeum v Polsku plně věnované historii a současnosti architektury, tady bych se jistě vyřádila.

Budovu, která skrývá opravdový unikát v podobě 114 metrů dlouhé malby bitvy u Raclawice, jsme tentokrát viděly jen zvenku, je nepřehlédnutelná.

panorama

Podle nás je Wroclaw fajn místo, je přátelské, klidné, ale má dobrý vibe. Uznávám, že náš trip byl trochu crazy a mohl by silně konkurovat nějaké dívčí verzi filmu Pařba ve Vegas a že jsme se občas chovaly jako bláznivé turistky, když například došlo k flirtování s pasovou kontrolou, dělání dřepů na hlavním náměstí nebo tančení v ulicích, ale ve finále jsme tím vykouzlily několik úsměvů na tvářích, a tak jsme vlastně lidem zpestřovaly den. Množství vypité polské vodky mohlo mít vliv na náš celkový skvělý pocit z výletu, ale jsme si jistá, že i bez toho bychom si odvezly jen pozitivní vzpomínky a zážitky.

Moje velké poděkování patří naší talentované dvorní fotografce Petře Mikleové za krásné snímky a povolení jejich využití na můj blog. Byla by škoda je neukázat světu 🙂

wroclaw

wroclaw

wroclaw

nadrazi

2 thoughts on “Holky na polském tripu aneb pařba ve Wroclawi”

  1. Nejlepší průvodkyně a parťák na cesty! Přečteno jedním dechem! Díky za zážitek a těším se na další obsah Tvého webu! Cestuju imaginárně s Tebou! 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *