Evropa Nezařazené Polsko

Street art v Krakově rád provokuje

Spojení Polsko a street art vás asi jen tak nenapadne. Pravda je ale taková, že v zemi je dlouhá tradice jak třeba plakátové ilustrace, tak právě nejrůznějších forem pouličního umění. Mělo především politický nádech a sloužilo k vyjádření nesouhlasu s okupanty už za 2. sv. války nebo pozdějšího socialismu. Známé jsou např. sošky trpaslíků rozeseté po celé Vratislavy. V posledních letech ale došlo k pořádnému boomu a dílům v městě Lodz se dokonce věnovala i CNN.

V Krakově vzniklo několik muralů také díky lokálním iniciativám a festivalům jako třeba tomu, co je věnovaný židovské kultuře nebo festivalu veřejného prostoru ArtBoom. Největší koncentrace je ve čtvrtích Kazimierz a Podgórze.

Při svém posledním pobytu v Krakově jsem se zaměřila právě i na street art a absolvovala jsem tu i free walking tour po těch nejzajímavějších kouscích, které vám představím.

Ding Dong Dumb

ul. Piwna 3A

Za nejkontroverznější dílo se v Krakově považuje to od boloňského umělce Blu. Vyznačuje totiž vztah polské kultury a katolické víry a navíc je umístěný v oblasti bývalého židovského ghetta.

Galicia Jewish Museum

ul. Dajwór 18

Před pár lety organizovalo muzeum věnované židovské historii v Galicii soutěž na návrh podoby jedné zdi. Vyhrál návrh od Marcina Wierzchowskiho představující židovskou menoru a historii komunity.

Zdroj: www.inyourpocket.com

Judah

Św Wawrzyńca 16

Jeden z nejznámějších umělců v Izraeli Pil Peled má na svědomí zajímavý mural, co vznikl v rámci každoročního židovského festivalu. Lev tu vyznačuje sílu a úsilí židovské komunity o zachování kultury, chlapec naopak strach a zranitelnost. Zajímavý je i vývoj místa. Původně tu totiž bylo jen obyčejné parkoviště, ale mural jej pozvedl na místo zájmu a setkávání a proto se sem sestěhovalo i několik food trucků. Některé are mural zastíňují, což působí trochu ironicky.

Mural od Broken Fingaz

Plac Bawół 3

Během židovského festivalu vytvořila skupina z Izraele Broken Fingaz mural na domě židovské rodiny Bosákových. Je ve stylu art nouveau a můžete na něm spatřit i např. místního ilustrátora jménem Ephraim Moses Lilien, absolventa Kraków Academy of Fine Arts.

Krakovské historické osobnosti

ul. Józefa

Mural od Piotra Janowczyka vznikl v rámci dalšího projektu Kazimierz Historical Murals. Je na něm 5 významných lokálních postav. Císař Josef II je patronem čtvrti, Helena Rubinstein jednou z nejznámějších rodaček a Karol Knaus byl místní architekt a umělec. Další žena na muralu je Esterka, milenka krále Kazimíra Velkého, a poslední postavou je král samotný.

Mural na rohu ulic Nowa a Józefa

A tady trochu odlehčení, žádná politika nebo protesty. Jednoduše barevná malba, která vznikla v rámci projektu 100 Murals for Kraków.

Singing in the rain

ul. Bożego Ciała 18

Jeden z nejvíce fotografovaných street artů zobrazuje amerického tanečníka, herce, zpěváka a režiséra jménem Gene Kelly a jeho šťastné zpívaní v dešti.

And Dancing

Aneb výrok Nietscheho na zdi kostela ve čtvrti Kazimierz.

Ambasáda Sledzia

Krakov je plný gastro trendů jako třeba ramen bistra nebo španělská churros. Ale naštěstí se tu drží i tradice v podobě klasických obwardzanků, pirožků a zapiekanek. No a taky takové specifické polské noční svačiny v podobě vodky a naložených sleďů, na kterou se chodí třeba do podniku Ambasáda Sledzia, jehož zdi zdobí malby také.

A ten nejmilejší

někde v Kazimierz

Mezi miliardami úsměvů je ten tvůj nejhezčí..

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *