Austrálie

Australská divočina: roadtrip Cairns–Sydney

Jak jsem psala v prvním článku o Austrálii, část ze svého pobytu tady jsem strávila na roadtripu v obytném autě. Splnil se mi tak další cestovatelský sen a to v zemi, která je pro to přímo určená. Ze Sydney jsme dolétli na sever do státu Queensland a města Cairns, kde už čekalo auto a kolem 3 000 km zpět podél východního pobřeží do Sydney.

Právě tady platilo, že cesta byla cíl, přejížděli jsme mezi teplotními pásmy a viděli nádherné scenérie jak hor, tak oceánu, vodopády i deštné pralesy. Ale i malá městečka, kde to vypadalo jako na dalekém západě, nebo banánové a mangové plantáže.

K tomu nás ale neminuly i drobné strasti jako třeba když nevíte, kde ten den budete spát, protože ne všude je tu povoleno spát v autě (jedna mastná pokuta přistála). Také nám v kopci došlo palivo, teplou sprchu jsem za 10 dní absolvovala jen jednou a jinak jsem si užívala ledovou. Takže princeznovské manýry musely jít stranou. 😀

Když si ale něco odpustíte, a že to jde celkem jednoduše, čekají vás neopakovatelné zážitky, které pro mě byly ty nejkrásnější, ty nejúžasnější byly dokonce zadarmo! Snídali jsme na místech s krásnými výhledy, ze střechy auta pozorovali měsíc a padající hvězdy a ráno slyšeli budíček v podobě zpěvu ptáků (teda spíš takového vtipného skřehotání, co tu ptáci vydávají). A to ani nemluvím o tom, jakou svobodu při takovém cestování máte. My jsme je znali cíl, ale to, kam, kdy a jak nás cesta zavede, bylo překvapení.

Cesta trvala 11 dní a využili jsme služby relocations přes web Transfercar, což znamená, že jsme měli za úkol auto přemístit. Dostali jsme tedy pronájem na většinu dní zadarmo, ostatní byly za pár AUD.

A jaká místa a zážitky se mi do paměti zaryly nejvíce?

Příroda

Austrálie je velká země, takže tu mají i ohromné pavouky, netopýry nebo šváby. Bavilo mě pozorovat, jak rozmanitá fauna a flora tu je, protože snad každé zvíře, co jsem tu potkala, jsem viděla poprvé v živote, snad každý pták tu vypadá jako papoušek. Takže jsem žasla i nad obyčejnými krocany, co tu každý zná a co se tu běžně poflakují a hrabou v odpadcích. Mým největším zážitkem bylo ale vstát v 5 ráno a vidět klokany a klokany druhu wallaby na pláži za svítání v Cape Hillsborough, surfující a tancující delfíny při ranní procházce k majáku v Byron Bay a předposlední den i koaly a malé tučňáky (to už jsem ale byla v Melbourne a myslela, že snad budu muset do ZOO).

První den na cestě

Byl velmi stresující, protože mi stávkovala bankovní karta, kterou jsem potřebovala na zaručení pojištění. Tím pádem jsme auto dostali až odpoledne. Nicméně pocit z nově nabyté cestovatelské svobody smazal nervozitu z dopoledne a my vyrazili kolem úrodných Atherton Tablelands tropickým pásmem z Cairns na jih. V Sydney už zuřil podzim, takže to byla zajímavá teplotní změna. Zastavili jsme na 14 km dlouhé Mission Beach a ubytovali se ve městě Cardwell.

V Cardwell toho kromě velkého kraba na jedné místní restauraci není..
…mají tu ale fajn odpočívadlo a občas i krokodýly.

Wallaman Falls

Nejvyšší vodopády s jedním pramenem v Austrálii Wallaman Falls pro nás znamenaly zajížďku, která ale 100% stála za to! Silnice nás vedla nádherným lesem až k tomuto úchvatnému místu, na který by se dalo dívat hodiny. Všude zeleň, do toho burácející vodopád s duhou a modří motýli, prostě ráj! Vodopád měří 268 m a společně s tropy Queenslandu je zapsán na seznam UNESCO.

Cesta k Wallaman Falls, kde je jasně vidět, komu to tu patří.

Přes Townswille do Bowen

Townswille je prý nejslunnější místo v Austrálii, strávili jsme tam chvilku a pak směřovali do Bowden. Zmiňovala jsem, jak jednoduché je tu na cestě fungovat. Skoro u každé pláže máte totiž sprchy a pitnou vodu a většinou zadarmo i venkovní barbecue, které jsme nejen tady využili.

Stále v tropech v Townswille.
Ani při kempování tu nemusíte rezignovat na vysokou gastronomii!

Horseshoe Bay a Mackay

U Bowen leží místní nejoblíbenější pláž Horseshoe Bay. Pokud přejí podmínky, dá se tu i potápět a šnorchlovat. Odsud jsme to kolem Velkého bariérového útesu a Airlie Beach vzali do Mackay.

Horseshoe Bay a jeden z nejhezčích spotů na snídani.
Coral Beach už jen kousek od Velkého bariérového útesu.
Mackay a na první pohled úplně běžná pláž. Občas se vám prostě někde líbí a nevíte, proč.

Klokani za úsvitu

Blízko Mackay jsme přespávali hlavně z jednoho důvodu, chtěli jsme být totiž blízko Cape Hillsborough. Tady jsem za úsvitu prožila jeden z největších zážitků, na který nikdy nezapomenu. Klokani a wallabies tu totiž každé ráno scházejí na pláž, kde čekají na potravu. Původně jim semínka mangroovů přinášel příliv, dnes jim je nosí pán s místního centra. K tomu bylo místní svítání opravdu majestátní, vstát v 5 ráno se vyplatilo.

Noosa

Noosa Heads na Sunshine Coast je jedním z nejvíce TOP australských resortů a oblíbených surfařských spotů. Je obklopen subtropickým deštným pralesem, jezery, řekami a oceánem. Snad všichni tu vstávají v 6 ráno a sportují. Jsou tu úžasné pláže a v národním parku vyznačeno několik tras na procházky, kde se při štěstí dají spatřit i koaly.

Kolem městečka s názvem Noosa Heads leží hned několik nádherných pláží a zátok.
A tato procházka po pobřeží je prý jednou z nejkrásnějších v Queenslandu. Poprvé jsem tu v dálce v moři viděla delfíny. Koaly se ale ten den bohužel schovávali.
Jeden z úchvatných výhledů na trase směrem na Hell´s Gates a Alexandria Bay.

Byron Bay

Dalším surfařským a australským boho spotem je Byron Bay. Je to tu ale architektonický mišmaš, město trpí silnou dopravou, skoro všude je placené parkování a ještě dávají pokuty 🙂 Takže to je spíše atmosféra, co sem jogíny, modelky, batůžkáře, vegany, hudebníky, modelky a stárnoucí hippies vede.

Každopádně krásná je tu procházka k majáku na mys Byron a nejvýchodnější pevninský bod v Austrálii. Tady mě čekal další životní zážitek, viděla jsem tančící a surfující delfíny!

No ale mě tu zaujala i art deco architektura.
Byron Bay zátoka.
Ty barvy oceánu!
Maják je z roku 1901.
A další scénický snídaňový spot..

Dorrigo národní park

Dorrigo národní park byla opět odbočka z trasy, která se vydařila. Park je součástí celku Gondwana Rainforests of Australia, který je zapsán na seznam UNESCO. Zároveň leží na tzv. Waterfall Way, co je lemována desítkami vodopádů. Po cestě sem se projíždí přes malebné městečko Bellingen, kde jakoby se zastavil čas. Zároveň tu nedaleko místní fotbalový klub umožňuje parkovat a přespávat v obytných autech na svém hřišti.

Za takovým výhledem do přírody, na kopce a oceán se musíte vypravit k centru NP na Sky Walk.
Krásná tu je procházka deštným pralesem k vodopádu s Crystal Shower.
Další scénické místo, tentokrát na oběd. Po všech těch plážích byla tahle vysočina příjemnou změnou
Nedaleké město Bellingen má fajn atmosféru a krásné stavby.
Aneb když se probudíte na vesnickém fotbalovém hřišti..

Mungo Brush

Poslední zastávkou byl Mungo Brush a jeho písečné duny v NP Myall Lakes. Klidné místo, kde moc ostatních turistů nepotkáte. Nás tu místo toho v noci ale zřejmě navštívil pes dingo.

A já se klaním řidiči slečny Mily a zároveň i autu Toyota Estima alias Mr. Cave, že ty tisíce kilometrů zvládli, díky! 😀

A kudy nás to vedlo?

Kam mě to zaválo následně? Jela jsme si užít pravý australský podzim do Melbourne..

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *