Evropa Španělsko

Skvělých 24 hodin v San Sebastianu

Během mého posledního výletu s přáteli na Wild House do Asturie ve Španělsku jsme se rozhodli, že se zastavíme v San Sebastianu. Vždycky jsem o něm slyšela jen dobré věci, a tak jsme se těšila, až město uvidím na vlastní oči. Přijeli jsme po obědě, ubytovali se v pěkném hostelu Pensión Goiko, který stojí v samém centru na jedné z nejrušnějších ulic, a vydali se na průzkum. Tento článek představuje seznam aktivit, které mohou sloužit jako inspirace každému, kdo má v tomto krásném městě také jen jeden den.

Káva a dortík v klasickém stylu

Naše první kroky vedly do tradiční kavárny s názvem Pasteleria Oiartzun stojící hned u radnice. V jednom vchodu prodávají zmrzlinu, v tom druhém je klasická cukrárna. Opravdu jsem nevěděla, co si vybrat, protože všechny dezerty vypadaly úžasně, a tak bych si přála zůstat tam celý den a postupně ochutnávat všechno. Dali jsme si kávu a něco sladkého, sedli si před cukrárnu a jen pozorovali život na ulici kolem nás.

pateleria

Procházka po památkách

Po výborné svačině jsme se vydali objevovat nejdůležitější památky města. Na tuto procházku jsem načerpala inspiraci z užitečné brožurky, kterou jsem našla na oficiálním webu pro turisty. Začali jsme u radnice, jedné z nejkrásnějších budov ve Španělsku, která dříve sloužila jako casino, a nedalekého parku s retro kolotočem a tamarindovými stromy. Pokračovali jsme na náměstí Gipuzkoa s krásným klidným parkem a náměstí Bilbao a do nedaleké katedrály Buen Pastor. Kousek odsud nás honosný most pojmenovaný po španělské královně Marii Cristině dovedl na druhou stranu řeky Urumea na promenádu Francia. Z té jsou pěkně vidět další významné stavby ve městě jako například reprezentativní hotel Maria Cristina, kde určitě spávají hvězdy hereckého světa při věhlasném filmovém festivalu, a divadlo Victoria Eugenia. Po dalším zajímavém mostě Puente del Kursaal jsme se dostali zpět do centra a pak se toulali kolem tržnice La Bretxa, uličkami starého města a do basiliky Santa Maria. Do katedrály vede schodiště, které nejspíš slouží jako jeden z nejpopulárnějších meeting pointů ve městě, protože bylo vždy obleženo mnoha lidmi a večer to tu pořádně žilo.

radnice
Před radnicí stojí monument obětem terorismu a násilí

 

Basilika sv. Marie a prázdná ulice brzy ráno

Kostel San Vincente

Na konci ulice 31 de Agosto stojí nenápadný kostel San Vincente ze 16. století, což z něj dělá nejstarší kostel v San Sebastianu. Má zajímavé vnitřní členění, což dle mého přispívá k atmosféře kostela, která mě uchvátila a budu si ji ještě dlouho pamatovat.

Učarování rozmanitou architekturou

Vzhledem k tomu, že královně Isabele II doporučili lékaři, aby si léčila kožní problémy koupelemi v moři, došlo díky ní k rozkvětu města. Na začátku 20. století se tak San Sebastian stal populární destinací pro evropskou smetánku, takže postupně vzniklo několik moderních domů a hotelů. Proto většina památek pochází z tohoto období. V ulicích je možné najít ukázky secese, art nouvea apod., protože místní architekti čerpali inspiraci z různých trendů. A tak se opravdu vyplatí všímat si detailů jako např. balkónků, dveří. Jako obdivovatelka moderní architektury mě především zaujaly budovy v „racionálním stylu“. Jeho nejvýznamnějším příkladem je Real Club Nautico, který připomíná loď usazenou v doku, a La Equitativa, jež získala jméno od pojišťovny, která tu sídlila. Nicméně San Sebastian se rozvíjí stále, což dokazuje soudobá skleněná budova Kursaal ve tvaru dvou krychlí, sloužící jako kongresové a kulturní centrum. Získala dokonce cenu Mies van den Rohe udělovanou povedeným příkladům moderní architektury. Kromě zmíněných populárních budov se mi ale také velmi líbily malé domky s obchůdky a kachličkovými fasádami u přístavu.

Kursaal je nejen skleněná budova, ale i most
Domky s malými obchůdky na promenádě

Ochutnávání pintxos

Pintxos je baskický název pro tapas a jsem si jistá, že kdo neochutnal pintxos, jakoby v San Sebastianu nebyl. Pintxo je vlastně takový chlebíček s nejrůznějšími oblohami. Nejznámnější jsou např. ty s tradiční klobáskou Txistorra nebo sýrem Idiazabal a ovocným želé membrillo. Hodně z nich také obsahuje mořské plody. Pulty v tradičních barech, které jsou na každém rohu, se prohýbají pod nánosy talířů s atraktivními piontxos, a proto je hrozně těžké vybrat si. My jsme si tedy dali každý jiné a navzájem jsme ochutnávali. Říká se, že každý bar se specializuje na jiný druh, proto bych doporučovala optat se personálu.

pintxos

pintxos

Západ slunce z hory Urgull

Po několika pintxos jsme si chtěli odpočinout od gurmánských orgií, a tak jsme se vydali na procházku na horu nad centrem. Trvá to cca 15 minut a výhled odsud za trochu námahy určitě stojí, vidíte totiž město, pláže, ostrov Santa Clara jako na dlani a můžete zažít úžasný západ slunce. Zpět jsme šli jinou cestou, co nás dovedla na promenádu, kde se prý v minulosti procházeli kněží, a která je lemována útulnými rybími restauracemi, stojí tu také moderní dílo Construcción Vacía.

Nákupy španělského designu a módy

Během naší procházky městem nás k sobě několikrát nalákaly pěkné designové obchůdky. Byli jsme překvapeni, jak hezké boty, oblečení a doplňky je možné zde koupit. Hlavně dámy byly nadšené z tohoto obchůdku, kde nejenže koupíte pěkný španělský designerský kousek, ale kde vám ho ale i zabalí tak, že už to nebudete chtít rozbalit. Co mě ale také zaujalo, byly vývěsní štíty barů, na kterých byly názvy podniků psané typickým baskickým fontem, San Sebastian má prostě styl.

Ranní koupačka na Conxa

Večer jsme neponocovali, ačkoliv něco mi říká, že to musí být super, protože bary a ulice byly plné lidí. Místo toho jsme se ráno brzy vzbudili a vyrazili plavat. Ulice byly nezvykle prázdné, jen uklízecí vozy a čety měly plné ruce práce, noc musela být asi divoká. Vyrazili jsme na pláž Conxa, o které se říká, že je to jedna z nejkrásnějších městských pláží na světě, a proto jsem nechtěla opustit San Sebastian, aniž bych se tam v moři nesmočila. A opravdu to stálo za to!

Snídaně v hipster kavárně

Jako tradičně jsem si před naším odjezdem udělala průzkum gastronomické scény a objevila jsem kavárnu Sakona Coffee Roasters. Pozitivní recenze nelhaly, a ačkoliv je podnik velmi populární, podařilo se nám získat místo k sezení a dát si skvělou snídani a delikátní kávu. Personál byl milý a dokonce jsme prohodili i pár slov s pánem, co pro podnik praží kávu. Zrovna se dokonce chystal do Prahy prozkoumat naši kavárenskou kulturu. V kavárně je možné také koupit a nechat si namlít zrna, a tak jsme odcházeli se dvěma balíčky, které nám vystačili akorát na následující dva týdny dovolené. Kéž by začali dovážet k nám!

Pláž, pláž, pláž

V San Sebastianu jsou hned tři pláže, a kavárna Sakona je nedaleko od té s názvem Zurriola, která slouží především surfařům. Potkávají se na ní jak začátečníci, tak profíci. Leží u čtvrti Gros, což je kosmopolitní a dynamicky se rozvíjející čtvrť plná galerií a obchodů. Ze Zurrioly jsme si to namířili na pláž Ondaretta. Tady tráví čas hlavně rodiny a můžete vidět, jak tu děti mezi kameny chytají malé krabíky. I zde je promenáda a na jejím konci stojí konstrukce Peine del Viento, tři ocelové skulptury zasazené do skály. Blízko od pláže se navíc nachází palác Miramar, zahrady a také lanovka na horu Igueldo, odkud se odkrývá další pohled na toto skvělé město.

 

Co se v mládí naučíš..

Počasí nám celou dobu přálo, bylo slunečno, ale ne horko, takže ideální podmínky na objevování města. Nicméně, všechny nás San Sebastian okouzlil, a myslím, že má ještě co nabídnout, a tak bych se sem ráda vrátila a strávila tu více času (a samozřejmě i ochutnala více pintxos).

1 thought on “Skvělých 24 hodin v San Sebastianu”

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *